Блог за слуховата загуба / Начин на живот

Възпаление на ухото при възрастни: Симптоми и лечение

Възпаление на ухото при възрастни: Симптоми и лечение

Възпаление на ухото при възрастни: Симптоми и лечение

Възпалението на ухото при възрастни е често срещано и може да бъде причинено от инфекции, травми или възпалителни заболявания. То засяга различни части на ухото – външно, средно или вътрешно, и може да доведе до болка, загуба на слуха и други симптоми. Важно е възрастните да разпознават признаците на възпаление и да получат своевременно лечение, за да предотвратят усложнения и да защитят слуха си.

Какво представлява възпалението на ухото?

Възпалението на ухото е състояние, при което се възпаляват различни части на ухото – външното, средното или вътрешното ухо. То може да бъде причинено от инфекции (бактериални, вирусни или гъбични), травми, алергии или други фактори, като например запушени ушни канали или промени в налягането. Възпалението обикновено води до болка, загуба на слуха, течност или отделяне от ухото и понякога температура.

Лечението зависи от причината и вида на възпалението и може да включва антибиотици, противовъзпалителни средства или други терапевтични подходи.

Видове възпаления на ухото

Възпалението на ухото може да засяга различни части на слуховия апарат, като всяка от тях има свои специфични причини и симптоми. В зависимост от локализацията на възпалението, се различават три основни вида: възпаление на външното, средното и вътрешното ухо.

  • Възпаление на външното ухо (външен отит)
    Това е възпаление на ушния канал, причинено най-често от бактериални или гъбични инфекции. Може да се развие след излагане на влага или замърсявания, както и от наранявания на кожата в ушния канал. Симптомите включват болка в ушния канал, сърбеж и понякога отделяне на течност.

  • Възпаление на средното ухо (отит на средното ухо)
    Отитът на средното ухо обикновено се причинява от вирусни или бактериални инфекции, които често са следствие от настинки или респираторни инфекции. Той води до болка в ухото, затруднения със слуха, чувство на запушеност и понякога треска.

  • Възпаление на вътрешното ухо (отит на вътрешното ухо)
    Това е по-рядко срещано, но сериозно състояние, което обикновено възниква вследствие на вирусни инфекции, травми или проблеми с кръвообращението. Възпалението на вътрешното ухо може да доведе до загуба на слуха, проблеми с равновесието и замаяност.

Разлики между външен, среден и вътрешен отит

Външен отит (ухо на плувеца) е възпаление на ушния канал, причинено най-често от бактерии или гъбички след контакт с влага. Симптомите включват болка, сърбеж и течност от ухото.

Среден отит е възпаление на средното ухо, обикновено след вирусни инфекции като настинка или грип. Симптомите са болка в ухото, запушеност, загуба на слуха и понякога треска.

Вътрешен отит (лабиринтит) е възпаление на вътрешното ухо, което води до проблеми с равновесието и слуха. Причините обикновено са вируси или травми, а симптомите включват замаяност, шум в ушите и загуба на слуха.

Кои са симптомите на възпалено ухо?

Симптомите на възпалено ухо могат да варират в зависимост от вида и тежестта на инфекцията, но обикновено включват болка, дискомфорт и загуба на слуха. Ранното разпознаване на тези признаци е важно за своевременното лечение и предотвратяване на усложнения.

  • Болката в ухото е един от основните симптоми при възпаление и може да бъде остър или тъпа, пулсираща. Тя обикновено се влошава при натиск върху ухото или при промяна на позицията на главата. Болката може да бъде локализирана в ушния канал, средното или вътрешното ухо, в зависимост от вида на инфекцията.

  • Загуба на слух е често срещан симптом, който може да бъде причинен от натрупване на течност или възпаление в средното ухо. Това може да доведе до чувство на запушеност и намалена способност за чуване, която обикновено се подобрява след лечението на инфекцията.

  • Изтичането на течност от ухото може да се определи, като среден или външен отит. Течността може да бъде серозна (безцветна) или гнойна, в зависимост от типа на инфекцията, и обикновено е придружена от болка и чувство на натиск. Понякога изтичането може да бъде знак, че инфекцията е пробила тъпанчевата мембрана, което изисква медицинско внимание.

  • Главоболие и висока температура са съпътстващи симптоми при възпаление на ухото, особено когато инфекцията засяга средното или вътрешното ухо. Тези симптоми се дължат на възпалителния процес и могат да сигнализират за по-сериозна инфекция, която изисква медицинска намеса.

Кои са най- честите причини за възпаление на ухото?

Най-честите причини за възпаление на ухото включват различни фактори, които могат да предизвикат инфекция или възпаление в ушния канал, средното или вътрешното ухо. Важно е да се разберат основните причини, за да се предприемат навременни превантивни мерки и лечения


  • Настинките и синузитът често водят до възпаление на носоглътката и евстахиевата тръба, която свързва носа със средното ухо. Това затруднява дренажа на течност от средното ухо и създава благоприятна среда за бактерии, водещи до среден отит. Често инфекцията започва от носа и преминава в ухото, причинявайки болка, запушеност и загуба на слуха.

  • Гъбични и бактериални инфекции са основни причинители на възпаление на ушите. Най-често срещаните бактерии, като Streptococcus pneumoniae и Haemophilus influenzae, предизвикват инфекции в средното ухо. Гъбични инфекции, от друга страна, обикновено засягат външния ушен канал и могат да се проявят с болка, сърбеж и отделяне на течност. Тези инфекции обикновено изискват специфично лечение с антибиотици или противогъбични средства.

  • Механичните увреждания на ушния канал, причинени от неволно натискване или използване на памучни тампони, могат да предизвикат външен отит. Когато памучните тампони се използват неправилно, те могат да повредят тъканите на ушния канал, да натиснат ушната кал по-дълбоко или да вкарат замърсявания и бактерии. Това води до възпаление и инфекция, която може да предизвика болка и усещане за запушено ухо.

  • Алергиите, особено тези към полени, прах или животински косми, могат да водят до запушване на евстахиевата тръба и натрупване на течности в средното ухо. Това създава условия за развитие на инфекция. Освен това, алергичните реакции могат да предизвикат възпаление на носа и гърлото, което още повече увеличава риска от възпаление на ушите, особено при хора, които често имат респираторни проблеми..

  • Лица с отслабен имунитет или такива, които приемат имунносупресивни лекарства, са по-податливи на ушни инфекции. Слабата имунна защита затруднява организма да се бори с бактериите и вирусите, което увеличава риска от инфектиране на ушите и развитието на сериозни усложнения, като хроничен отит или загуба на слуха..

  • Плуването и честото излагане на вода (особено в замърсени басейни или естествени водоеми) увеличават риска от външен отит, известен още като „ухо на плувеца“. Влажната среда може да омекоти кожата в ушния канал и да създаде условия за растеж на бактерии и гъбички. Прекомерната влага в ухото също нарушава естествения защитен слой на кожата, което я прави по-уязвима към инфекции.

Кои са най-засегнатите групи?

Различията между децата и възрастните при възпаление на ушите са свързани със структурата на ухото, имунната система и начините на изразяване на симптомите.

1. Анатомия на ухото:

- Деца: Евстахиевата тръба, която свързва средното ухо с гърлото, е по-къса и хоризонтална при децата, което улеснява прехвърлянето на бактерии и вируси от носа и гърлото в средното ухо. Това ги прави по-податливи на инфекции, като среден отит.

- Възрастни: При възрастните евстахиевата тръба има по-изразен наклон, което прави по-малко вероятно прехвърлянето на инфекции от носоглътката към средното ухо. Затова възрастните често страдат от външен отитили вътрешен отит, които имат различни причини и рискови фактори.


2. Имунна система:

- Деца: Имунната система на децата все още не е напълно развита, което ги прави по-уязвими на инфекции. Те са склонни да страдат от ушни инфекции поради по-голямата честота на респираторни инфекции като настинки и грип.

- Възрастни: При възрастните имунната система е по-развита, но те могат да бъдат податливи на инфекции поради хронични заболявания (като диабет, сърдечни проблеми или намален имунитет) или лоши навици (като тютюнопушене).

3. Симптоми:

- Деца: Симптомите при децата могат да бъдат по-малко специфични и често се изразяват чрез раздразнителност, плач, проблеми със съня, треска и болка в ухото. Малките деца не могат да изразят болката си ясно, което прави диагностицирането по-трудно.

- Възрастни: Възрастните обикновено могат да изразят болката си по-конкретно и често съобщават за болка в ухото, загуба на слуха, чувство на запушеност и понякога замаяност или шум в ушите. Симптомите могат да бъдат по-силни и по-трайни при възрастните, особено ако се касае за хронични инфекции.

4. Предпоставки и рискови фактори:

- Ушна инфекция при деца: Честите настинки, посещението на детски заведения и контактът с други деца увеличават риска.

- Възрастни: При възрастните рисковите фактори включват хронични заболявания, употреба на слухови апарати, тютюнопушене и излагане на шум. При възрастни с намален имунитет инфекциите на ухото могат да бъдат по-тежки и продължителни.

Инфекциите при възрастни имат някои специфични особености, които ги правят различни от тези при децата. Възрастта, свързаните с нея хронични заболявания и отслабената имунна система водят до различия в начина, по който организмът реагира на инфекции и начините на лечение.

Ето някои от основните особености на инфекциите при възрастни:

Инфекциите при възрастни често се проявяват с различни симптоми и усложнения в сравнение с по-младите хора, като имунната система с напредване на възрастта отслабва, което увеличава риска от сериозни заболявания. Възрастните също така може да имат хронични състояния, които усложняват лечението и възстановяването.

По-рядко срещани, но по-сериозни инфекции

Възрастните хора не се заразяват толкова често, но когато това се случи, последствията са по-тежки. Това се дължи на:

  • Отслабен имунитет: С възрастта имунният отговор става по-слаб, а Т-клетките, които борят инфекциите, са по-малко активни.

  • Хронични заболявания: Заболявания като диабет, сърдечни проблеми и хипертония правят организма по-уязвим към инфекции.

  • По-лесно разпространение на инфекцията: Възрастните хора в институции са изложени на по-висок риск заради бързо разпространяващите се инфекции в затворени среди.

По-дълги и продължителни инфекции

  • При възрастните инфекциите често се развиват по-бавно и траят по-дълго, поради забавената имунна реакция.

  • Има и по-голям риск от хронифициране, като инфекциите на пикочните пътища или белите дробове могат да станат хронични.

  • Рецидиви или повторни инфекции също удължават времето за възстановяване.

Усложнения при инфекции

  • Бързо развитие на сериозни усложнения: При възрастните инфекциите могат бързо да доведат до сериозни усложнения като сепсис, органна недостатъчност и пневмония, поради отслабеното здраве и намалената способност за възстановяване.

  • Възможност за "тихо" протичане на инфекциите: При възрастните инфекциите често протичат "тихо", без класическите симптоми като температура или болка. Симптомите могат да бъдат по-слабо изразени, което затруднява ранното откриване. Например, при инфекция на пикочните пътища може да липсват типичните признаци и да се появи само объркване или неразположение..

  • Усложнения от съществуващи медицински състояния: Хронични заболявания като сърдечни заболявания, диабет, хронични белодробни заболявания и неврологични заболявания увеличават риска от усложнения. Например, човек с диабет има по-висок риск от развитие на инфекциозни рани, които могат да станат септични, ако не се лекуват навреме.

Въпреки тези различия, и децата, и възрастните могат да страдат от сериозни усложнения, ако възпалението на ухото не бъде лекувано навреме.

Разлики между симптомите на външен, среден и вътрешен отит.

Отитът, възпаление на ухото, може да се класифицира в три основни вида в зависимост от засегнатата част на ухото: външен, среден и вътрешен. Външният отит, известен и като "ухо на плувеца", обикновено се проявява със сърбеж и болка в външния слухов канал, който може да бъде зачервен и подут. Симптомите често включват и болезненост при натиск върху ушната мида. Инфекцията тук е основно бактериална или гъбична и се провокира от влагата или механични увреждания на слуховия канал.

Средният отит, най-често срещан при деца, се характеризира с болка в ушите, често съпроводена с повишена температура, загуба на слуха и изпускане на секрети от ухото (гноен или воднист). Причината за средния отит обикновено е вирусна инфекция, която води до запушване на евстахиевата тръба и натрупване на течности в средното ухо.

Вътрешният отит, или лабиринтит, е по-сериозно заболяване, което може да предизвика силно замайване, шум в ушите и нарушено равновесие, като понякога води и до загуба на слуха. Това възпаление засяга вътрешното ухо и често е резултат от усложнения след вирусни инфекции или среден отит.

Лечение на възпаление на ухото

Лечението на възпалението на ухото зависи от неговия вид и причината за възникването му. В повечето случаи лечението включва медикаменти, като антибиотици или противовъзпалителни средства, но понякога са необходими и други терапевтични подходи за облекчаване на симптомите и предотвратяване на усложнения.

Медикаментозно лечение

За облекчаване на болката и възпалението се използват нестероидни противовъзпалителни лекарства, като ибупрофен или парацетамол. Често се използват и капки за уши, съдържащи обезболяващи и противовъзпалителни вещества. Те облекчават болката и намаляват възпалението в ушния канал.

Домашни методи за облекчаване на болката

При възпаление на средното ухо, използването на топли компреси върху ухото може да помогне за облекчаване на болката и намаляване на възпалението.

  • Как да го направите: Навлажнете чиста кърпа с топла вода (не прекалено гореща) и я поставете върху засегнатото ухо за 10-15 минути. Може да повтаряте този процес няколко пъти през деня.

  • Как действа: Топлината помага за подобряване на кръвообращението в областта на ухото и може да облекчи напрежението и болката. Освен това, топлината има успокояващ ефект върху нервните окончания.

Солени компреси - Солта може да има успокояващо действие при възпаления.

  • Как да го направите: Загрейте малко сол в сух съд (например на тиган), сложете я в платнена торбичка или носна кърпичка и я прикрепете към ухото за 10-15 минути.

  • Как действа: Топлината и солта помагат за облекчаване на болката и може да способстват за изсушаване на излишната влага в ушния канал, което често е причина за инфекции.

Поставяне на масло от чесън - Чесънът има естествени антисептични свойства и може да помогне при ушни инфекции:

  • Как да го направите: Загрейте малко зехтин и добавете ситно нарязан чесън. Оставете сместа да престои за няколко минути, след което я прецедете и поставете 2-3 капки в болното ухо.

  • Как действа: Чесънът има антимикробни свойства, които могат да помогнат при инфекции, докато маслото овлажнява и облекчава болката.

Масаж на ухото - Масаж на ухото и около него може да помогне за облекчаване на болката и намаляване на напрежението:

  • Как да го направите: Леко масажирайте ушната мида и зоната около ухото с кръгови движения. Можете да масажирате и зоната около шията и челюстта, където се намират мускулите, които могат да предизвикват болка в ухото.

  • Как действа: Масажът стимулира циркулацията и може да облекчи напрежението в областта на ухото.

Използване на домашни капки за ухо със зехтин - Смесете на водна баня лопена (чудотворна билка) и чесън и ги покрийте със зехтин. Оставете да се смесят добре на слаб огън за 20-30 минути, след което прецедете.

  • Как да ги използвате: Не използвайте капките, когато са горещи. Обикновено се поставят по 2-3 капки в засегнатото ухо. Съхранявайте течността в малко стъклено шишенце с пипета.

  • Как действат: Те намаляват болката и възпалението в ушния канал, като локално облекчават симптомите.

Кога трябва да потърсим медицинска помощ?

Възпалението на ухото може да бъде сериозно и понякога да доведе до усложнения, ако не се лекува навреме. Ако симптомите не се подобряват или се влошават, е важно да се потърси медицинска помощ. Бързото реагиране може да предотврати хронични инфекции и увреждания на слуха.

Признаци за сериозно състояние


1. Постоянна или усилваща се болка – ако болката в ухото е много интензивна или не преминава с времето, това може да е знак за сериозно възпаление или инфекция, която не се подобрява.

2. Изтичане на гной от ухото – ако има гноен секрет (жълт или зеленикав) от ушния канал, това може да показва бактериална инфекция и възможно пробиване на тъпанчевата мембрана, което изисква незабавна медицинска намеса.

3. Висока температура – температура над 38°C, особено ако е съпроводена с болка в ухото и други симптоми на инфекция, може да показва сериозно възпаление или разпространение на инфекцията в организма.

Какво се случва при липса на лечение?

При липса на лечение, възпалението на ухото може да доведе до сериозни усложнения. Ако инфекцията не се лекува, тя може да се разпространи към съседни структури, като средното ухо, вътрешното ухо или дори мозъчните обвивки (менингит), което може да е животозастрашаващо. Хроничните инфекции, особено ако се случват многократно, могат да увредят тъпанчевата мембрана, да доведат до постоянна загуба на слуха или да предизвикат перфориране на тъпанчето.

Нелекуваното възпаление може също така да се превърне в хроничен отит, който изисква по-продължително и сложно лечение, често с хирургична намеса. В допълнение, продължителната инфекция може да повлияе на качеството на живот, като предизвика постоянен шум в ушите, замаяност и постоянна болка.

Усложнения от нелекувана ушна инфекция

Нелекуваната ушна инфекция може да доведе до сериозни усложнения, които значително влияят на здравето и качеството на живот.

1. Хроничен отит – Ако инфекцията не бъде лекувана, тя може да премине в хронична форма, при която възпалението продължава за дълъг период от време (месеци или години). Това може да изисква продължително лечение с антибиотици и, в някои случаи, хирургическа намеса за отстраняване на инфектирани тъкани или възстановяване на тъпанчевата мембрана.

2. Трайна загуба на слуха – Постоянното възпаление или пробив на тъпанчето може да увреди структурите на средното и вътрешното ухо, което води до постоянна загуба на слуха. В тежки случаи може да се стигне до увреждане на слуховия нерв, което прави възстановяването на слуха трудно или невъзможно.

3. Разпространение на инфекцията – Нелекуваното възпаление може да се разпространи към съседни структури, като менингит (възпаление на мозъчните обвивки) или абсцес в мозъка, което е животозастрашаващо. В допълнение, инфекцията може да засегне и други органи, като сърцето или бъбреците, ако не се контролира.

Навременното лечение е ключово за предотвратяване на тези сериозни усложнения.

Превенция на ушни инфекции

Превенцията на ушни инфекции е важна част от поддържането на здравето на слуховия апарат и може да помогне за намаляване на риска от възпаления и усложнения. Често срещаните мерки включват правилна хигиена на ушите, избягване на излагане на инфекциозни агенти и осигуряване на адекватна защита при плаване или излагане на влага.


  • Прекомерното почистване на ушите може да натисне калта по-дълбоко и да причини инфекции или увреждания. Ушите имат естествен механизъм за самопочистване, затова не е нужно често почистване.

  • Здравословният начин на живот, балансирана диета и редовно физическо натоварване укрепват имунната система и намаляват риска от ушни инфекции. Избягването на тютюнопушене, студ и прекомерна влага също помага за предотвратяване на възпаления.

  • При възпаление на ухото е важно да се избегне излагане на влага, като плуване и продължителен контакт с вода. За защита могат да се използват водоустойчиви тампони или шапки.

  • При настинка, запушен нос и синузит може да се развие среден отит. За предотвратяване на усложнения е важно навременното лечение на настинката и избягването на студени течения.

Диагностика и преглед при ушна инфекция


При диагностициране на ушна инфекция прегледът започва с внимателно събиране на анамнеза за симптомите и продължителността им. След това се извършва отоскопия – изследване на външното ухо и слуховия канал с помощта на отоскоп, за да се проверят признаци на възпаление, инфекция или наличие на ушна кал. Тази процедура позволява на лекаря да види състоянието на ушната мембрана, като при нужда се изследват и други области на ухото.

В допълнение към отоскопията, при съмнение за увреждане на слуха или по-сериозни проблеми, може да се извършат допълнителни изследвания като аудиометрия и тимпанометрия. Аудиометрията е тест на суха на пациента, като определя праговете на чуване на различни честоти, а тимпанометрията оценява функцията на тъпанчевата мембрана и средното ухо, като измерва реакцията на мембраната на промените в налягането. Тези тестове помагат за диагностициране на възпаление или други аномалии, които могат да повлияят на слуха.

Заключение

Възпалението на ухото при възрастни е състояние, което изисква навременно разпознаване и лечение, тъй като може да доведе до сериозни усложнения, включително загуба на слуха и хронични инфекции. Ранната медицинска намеса и подходящото лечение са важни за предотвратяване на по-сериозни здравословни проблеми.

Прочети още
Какви могат да бъдат причините за шум в ушите и световъртеж

Какви могат да бъдат причините за шум в ушите и световъртеж

 

Какви могат да бъдат причините за шум в ушите и световъртеж

Шумът в ушите (тинитус) и световъртежът са често срещани симптоми, които могат да нарушат ежедневието и да причинят дискомфорт. Те често са свързани с различни здравословни състояния, вариращи от стрес и преумора до различни видове заболявания, засягащи слуха или вестибуларния апарат. Важно е да разпознаем причините за тези симптоми, за да потърсим навреме медицинска помощ и да предотвратим евентуални усложнения.

Какво представляват шумът в ушите и световъртежът?

Шумът в ушите (или тинитус) е възприемането на звуци, които нямат външен източник, като звънене, бръмчене, шумолене. Този симптом може да бъде временен или постоянен и може да се усеща в едното или в двете уши. Причините да имате шум в ушите са разнообразни, като най-често включват излагане на силен шум, стрес, инфекции на ухото или проблеми със слуховия нерв.

Световъртежът е усещането за въртене или загуба на равновесие, което може да бъде придружено от чувство на нестабилност, гадене или дори припадък. Той може да се дължи на проблеми с вестибуларния апарат в ухото, който контролира баланса, но може да бъде и симптом на други здравословни състояния, като нарушения на кръвообращението или неврологични заболявания.


Защо тези симптоми често се проявяват заедно?

Слуховият и вестибуларният апарат са два взаимосвързани компонента в вътрешното ухо, които играят ключова роля за възприемането на звуци и поддържането на баланса. Докато слуховият апарат е отговорен за приемането и предаването на звукови вълни към мозъка, вестибуларният апарат следи за движението и позицията на тялото в пространството, като проблеми с единия от тях често могат да повлияят на функциите на другия.

Кои са основните причини?

Основните причини за шум в ушите и световъртеж могат да включват увреждания на вътрешното ухо, като излагане на силен шум или възпаления, както и проблеми с вестибуларния апарат, като болести на равновесието или вертиго. Освен това, тези симптоми могат да се дължат и на други фактори здравословни състояния.

Ушни заболявания

Болестта на Мениер е хронично състояние на вътрешното ухо, което причинява епизоди на световъртеж, шум в ушите и временна загуба на слуха. Тя е резултат от натрупване на излишна течност в вестибуларния апарат, което нарушава баланса и слуха.

Възпаленията на вътрешното и средното ухо, като отит или лабиринтит, могат да причинят болка, слухови нарушения и световъртеж. Тези състояния обикновено са резултат от бактериални или вирусни инфекции, които засягат структурата на ухото и влияят на слуха и баланса.


Проблеми с кръвообращението

Ниско или високо кръвно налягане могат да бъдат свързани със симптоми като шум в ушите и световъртеж. Колебанията в кръвното налягане влияят на кръвоснабдяването на вътрешното ухо, което може да доведе до дискомфорт и нарушаване на равновесието.

Атеросклерозата и други сърдечно-съдови заболявания могат да причинят шум в ушите и световъртеж, тъй като нарушават кръвоснабдяването на вътрешното ухо и мозъка. Намаленият приток на кръв до тези области води до проблеми с баланса и възприемането на звуци.

Колебанията в кръвното налягане, могат да предизвикат световъртеж, тъй като нарушават кръвоснабдяването на мозъка и вътрешното ухо. Това води до усещане за нестабилност и загуба на баланс, особено при рязка промяна в позата.

Травми и увреждания

Травмите на главата и шията могат да бъдат причина за шум в ушите и световъртеж, тъй като увреждат нервите и структурите, отговорни за слуха и баланса. Нарушения в шийния отдел на гръбначния стълб или черепа могат да предизвикат не само физическа болка, но и симптоми като световъртеж и тинитус (шум в ушите).

Дълготрайното излагане на силен шум може да доведе до увреждания на слуховия апарат и вътрешното ухо, което често води до шум в ушите (тинитус) и световъртеж. Постоянната експозиция на шум нарушава функционирането на вестибуларната система и слуховия нерв, причинявайки не само слухови, но и балансови проблеми.

Неврологични състояния

Мигрената е често срещан виновник за световъртеж и шум в ушите, като тези симптоми могат да се появяват преди, по време или след главоболието. Неврологични нарушения като проблеми с вестибуларния нерв също водят до балансни проблеми и тинитус.

Странични ефекти на лекарства

Някои лекарства, които включват определени антибиотици и химиотерапевтични средства, могат да причинят ототоксичност и да увредят слуховия и вестибуларния апарат, което да доведе до постоянен или временен тинитус и световъртеж.


Симптоми, които не трябва да игнорирате

Ако шумът в ушите или световъртежът са постоянни или се усилват, това може да е признак за сериозни проблеми с вътрешното ухо или слуховия нерв. Важно е да потърсите медицинска помощ, ако тези симптоми се съчетават с внезапна загуба на слуха, силно замайване или затруднения с баланса.

  • Ако шумът в ушите не отшумява или се усилва с времето, това може да е знак за сериозни увреждания на слуха или вътрешното ухо. Продължителният тинитус може да бъде свързан с нарушения на слуховия нерв или възпаление, които изискват своевременно лечение.

  • Ако усещате рязка загуба на баланс, затруднено ходене или усещане за въртене на обектите около вас, това може да е признак за проблеми с вестибуларния апарат. Световъртежът, който се съчетава с тези симптоми, може да показва състояния като болест на Мениер или други заболявания на вътрешното ухо.

  • Внезапното заглъхване на ушите или загуба на слух е сериозен симптом, който може да показва увреждане на слуховия нерв или вътрешното ухо и изисква незабавна медицинска намеса.

  • Гаденето и главоболието могат да се появят като допълнителни симптоми при шум в ушите и световъртеж, особено ако причината е мигрена или проблеми с вестибуларния апарат.

Диагностика на шум в ушите и световъртеж

Прегледът при лекар за шум в ушите и световъртеж обикновено започва с подробен анамнезис и физически преглед, който включва отоскопия (оглеждане на външното ухо и тъпанчето), аудиометрия (тест за оценка на слуха) и тестове за баланс.


Какво включва прегледът?

Обикновено прегледа започва с отоскопия, при която лекарят преглежда външното ухо и тъпанчето за възможни инфекции или увреждания. Следва аудиометриятест на слуха, който измерва как реагирате на различни звукови честоти. За диагностика на баланса се използват тестове за баланс, които проверяват функционирането на вестибуларния апарат и способността на тялото да поддържа стабилност.

Какви изследвания могат да бъдат необходими?

ЯМР или КТ, които помагат за диагностициране на проблеми с вътрешното ухо или мозъчните структури.

Кървни тестове могат да се направят за оценка на състоянието на кръвообращението, тъй като нарушения в кръвоносните съдове често водят до симптоми като световъртеж и тинитус.

Пукане в ушите и световъртеж: Специфични случаи

Пукането в ушите и световъртежът могат да се дължат на различни здравословни проблеми, като нарушения в равновесието на вътрешното ухо или дисфункция на евстахиевата тръба. При настинка, алергии или инфекции, евстахиевата тръба може да бъде запушена, което води до акустични и вестибуларни симптоми като тези.

Връзка с атмосферното налягане

Атмосферното налягане може да влияе на усещането за дискомфорт в ушите, особено при промени на височината или времето. Бързо променящото се налягане, например при полет или изкачване в планина, може да наруши баланса между външното и вътрешното налягане в ушите, водейки до чувство на пукане и понякога световъртеж.

Ролята на евстахиевата тръба

Евстахиевата тръба регулира налягането в средното ухо и осигурява нормално функциониране на слуховите структури. Когато тя е запушена или нарушена (например при настинка или инфекция), се променя налягането в ухото, което може да доведе до усещания за пукане, заложеност и понякога световъртеж.

Домашни методи за облекчаване на симптомите

Домашните методи за облекчаване на шума в ушите и световъртежа могат да включват практики за намаляване на стреса, като медитация и дълбоко дишане, които помагат за намаляване на напрежението в тялото. Избягването на шумни среди също би допринесло за облекчаване на шума в ушите. За облекчаване на световъртежа, може да опитате да седите или лежите в стабилна поза, като избягвате резки движения на главата.

  • Почивката и намаляването на стреса играят ключова роля в облекчаването на шума в ушите и световъртежа. Релаксиращи техники като медитация, дълбоко дишане и йога могат да помогнат за отпускане на нервната система и намаляване на напрежението, което често влошава тези симптоми.

  • Поддържането на добра хидратация и консумацията на храни, богати на витамини и минерали, като омега-3 мастни киселини и магнезий, може да подпомогне нервната и сърдечно-съдовата система, което помага за облекчаване на симптомите.

  • Избягването на шумни среди е ефективен начин за премахване на шума в ушите, тъй като прекомерната звукова стимулация може да влоши тинитуса. Спокойната и тиха среда помага за намаляване на стреса и осигурява възможност за възстановяване на слуховия апарат.

  • Използването на техники за релаксация, като медитация, дълбоко дишане и йога, може да помогне за намаляване на шума в ушите и световъртежа, като облекчава стреса и отпуска нервната система. Тези практики подобряват циркулацията и балансират нервната активност, което може да доведе до облекчаване на симптомите.

     

Кога да потърсим медицинска помощ?

Ако шумът в ушите и световъртежът са постоянни, се влошават или се съчетават с други симптоми като болка в ухото, загуба на слуха, гадене, повръщане или слабост, е важно да се потърси незабавна медицинска помощ.

Специалистите, които могат да помогнат, включват отоларинголог (за проблеми със слуха и ушите), невролог (за изследване на нервната система и баланса) и кардиолог (за оценка на сърдечно-съдовото здраве). Тези лекари могат да проведат необходимите изследвания и да предложат подходящо лечение в зависимост от основната причина за симптомите.

Превенция

Превенцията на шум в ушите и световъртежа е важна за намаляване на риска от развитие на тези симптоми и за запазване на здравето на слуха и баланса. Чрез подходящи навици и грижи, като защита от силен шум, поддържане на здравословен начин на живот и редовни медицински прегледи, можем да предотвратим или минимизираме въздействието на тези проблеми.

  • Поддържането на здравословен начин на живот, включващ балансирана диета, редовна физическа активност и управление на стреса, може да помогне за подобряване на циркулацията и намаляване на риска от световъртеж и шум в ушите. Добрата хидратация и сънят също играят ключова роля за общото здраве на слуховата система.

  • Редовните медицински прегледи, особено при отоларинголог, могат да открият ранни признаци на проблеми с ушите и вестибуларния апарат, което позволява своевременно лечение и предотвратяване на усложнения.

  • Избягването на продължително излагане на силен шум и използването на предпазни средства като слушалки, тапи за уши, може да предотврати увреждане на слуха. Правилната грижа за ушите, включително редовно почистване и защита от инфекции, е важна за запазване на тяхната функционалност и предотвратяване на шум в ушите.

Заключение

Шумът в ушите и световъртежът могат да бъдат симптоми на различни здравословни проблеми, свързани с ухото, нервната система или кръвообращението. Навременното разпознаване на причините и консултацията със специалист са ключови за предотвратяване на усложнения и подобряване на качеството на живот.

Прочети още
Сърбеж в ушите: Какви са причините и как да си помогнем

Сърбеж в ушите: Какви са причините и как да си помогнем


Сърбеж в ушите е неприятен и често срещан симптом, който може да се прояви по различни начини – от леко дразнене до интензивно желание за надраскване. Това състояние обикновено се свързва с различни фактори, като инфекции, сухота на кожата, алергии и други. Въпреки че обикновено не е сериозно, сърбежът в ухото може да бъде знак за здравословни проблеми, които не трябва да се пренебрегват.

Сърбежът в ухото не трябва да се игнорира, тъй като може да бъде симптом на по-сериозен проблем. Ако не се лекува навреме, той може да доведе до усложнения като инфекции или нарушаване на слуха. В някои случаи, продължителното раздразнение на кожата може да доведе до възпаление или дори до нараняване на външния слухов канал, ако се опитате да се почистите с остри предмети.

Какво причинява сърбеж в ушите?

Сърбежът в ушите е често срещан симптом, който може да възникне поради различни фактори. Когато кожата в ушния канал се дразни, това води до неприятно усещане за сърбеж, което може да бъде предизвикано от редица причини. Някои от тези причини са безобидни и лесни за справяне, докато други могат да бъдат свързани със здравословни проблеми, които изискват внимание. Ето кои са основните фактори, които могат да доведат до сърбеж в ухото:

Сухота в ушния канал

Когато кожата в ухото стане суха, това може да предизвика усещане за сърбеж. Този проблем често се наблюдава през зимата, когато въздухът е по-сух, или след прекомерно използване на химически вещества за почистване на ушите.

Натрупване на ушна кал

Натрупването на ушна кал в ухото може да блокира слуховия канал, което води до сърбеж, запушване на ухото и чувство за дискомфорт. В този случай се препоръчва внимателно почистване на ухото, но без да се използват остри предмети, които могат да наранят кожата. Натрупването на ушна кал може да бъде проблем за хора, които носят слухови апарати за възрастни, тъй като те могат да ускорят задържането на восъка и да затруднят нормалното функциониране на устройството.

Алергични реакции

Алергични реакции, като тези към козметика, сапуни, шампоани или дори храна, могат да доведат до сърбеж в ухото. Алергията може да се прояви и като раздразнение на кожата около ушния канал.

Инфекции на ушите

Инфекциите на ушите са често срещан проблем, който може да причини сериозен дискомфорт и да повлияе на слуха. Два от най-разпространените видове ушни инфекции са външен отит (наричан още "ухото на плувеца") и гъбичните инфекции. Те могат да засегнат както деца, така и възрастни.

Външен отит

Външният отит, известен още като "ухото на плувеца", е инфекция на външния слухов канал, която обикновено се причинява от бактерии. Често се свързва с прекомерно навлизане на вода в ухото, особено при плувци, което създава подходяща среда за размножаване на бактерии. Въпреки това, инфекцията може да възникне и в резултат на наранявания в ушния канал, например при почистване на ушите с остри предмети като памучни тампони.

Гъбични инфекции

Гъбичните инфекции на ушите са по-редки, но също така могат да причинят сериозен дискомфорт и да водят до хронични проблеми, ако не се лекуват правилно. Най-често срещаните гъбички, които инфектират ухото, са от рода Candida или Aspergillus. Те процъфтяват в топли и влажни условия, което прави ушния канал особено уязвим, особено ако се поддържа висока влажност.

Кожни заболявания

Екземата, известна още като атопичен дерматит, е възпалително кожно заболяване, което може да засегне всяка част на тялото, включително ушния канал. Това състояние е характерно с хроничен сърбеж, зачервяване, лющене и възпаление на кожата.

Псориазисът е автоимунно заболяване, при което имунната система атакува здравите клетки на кожата, което води до прекомерно натрупване на клетки и образуване на люспи. Псориазисът може да засегне всяка част от тялото, включително ушите.

Дерматитът е общ термин, който се използва за различни възпаления на кожата. При дерматит кожата става зачервена, възпалена и сърбяща. Има различни видове дерматити, включително контактни дерматити, които могат да се появят в отговор на дразнители или алергени.


Травми и неправилно почистване на ушите

Неправилното почистване на ушите и травмите в ушния канал могат да доведат до сериозни проблеми със слуха и здравето на ухото. Често използването на неподходящи инструменти или неправилни методи за почистване води до увреждания, инфекции или блокиране на слуховия канал.

Какви травми най-често може да причиним на ухото:

  • Перфорация на тъпанчето: Използването на клечки за уши и прекомерната и употреба с натиск или неволно вкарване на предмети в ухото, може да се получи пробив на тъпанчето, което може да доведе до болка, слухови проблеми и риск от инфекции.

  • Запушване на слуховия канал: Неправилното почистване може да натрупа ушна кал дълбоко в ухото, което да доведе до запушване на слуховия канал и намален слух.

     

Как да избегнем проблеми:

  1. Не използвайте памучни тампони: Памучните тампони могат да натъпчат ушната кал дълбоко в ухото и да причинят наранявания.

  2. Избягвайте чужди предмети в ухото: Никога не поставяйте в ухото остри предмети.

  3. Редовно почистване, но с внимание: Ушната кал обикновено се самоочиства. Ако е необходимо, използвайте специални капки за уши или се консултирайте с лекар за професионално почистване.

Как да облекчим сърбежа в домашни условия?

  • Капки за уши с масла:
    Използвайте капки за уши, съдържащи масла (като зехтин или бадемово масло), които хидратират и омекотяват кожата в ушния канал. Загрейте малко масло до комфортна температура и го капнете в ухото, оставете да действа за 5-10 минути, а след това наклонете главата, за да изтече излишното масло.

  • Алое вера:
    Алое вера има противовъзпалителни и успокояващи свойства. Нанесете малко гел от алое около външния слухов канал, за да облекчите раздразнението и сърбежа. Уверете се, че не влиза в ухото.

  • Топли компреси:
    Приложете топъл компрес върху външната част на ухото. Топлината може да помогне за облекчаване на болката и сърбежа, като същевременно успокоява възпалението.

  • Ябълков оцет и вода (1:1):
    Разредете ябълков оцет с вода в равни части и капнете няколко капки в ухото. Ябълковият оцет има антисептични свойства и може да помогне за премахване на бактериални или гъбични инфекции, които могат да причиняват сърбеж.

  • Мед и зехтин:
    Смесете малко мед с зехтин и капнете 1-2 капки в ухото. Медът има антисептични и успокояващи свойства, които могат да облекчат сърбежа и да предотвратят инфекции.

  • Мента или евкалипт:
    Етерични масла като мента или евкалипт могат да облекчат сърбежа и да освежат чувството в ушите. Разредете етерично масло с растително масло (като зехтин) и внимателно го нанесете около ушния канал.

Лечение на сърбеж в ушите

Сърбежът в ушите може да бъде досаден и неудобен, като причините за него варират от инфекции до кожни заболявания или алергии. Лечението зависи от причината и може да включва медикаменти, професионално почистване на ушите и специализирана грижа за кожни заболявания. В този пост ще разгледаме основните методи за облекчаване на сърбежа в ушите и кога е нужно да потърсите медицинска помощ.

Медикаментозно лечение

Медикаментозно лечение е необходимо при болка в ухото, ако тя се дължи на инфекция (например външен отит) или възпаление, които не могат да бъдат облекчени с домашни средства. Лекарят може да препише антибиотици, болкоуспокояващи или противовъзпалителни медикаменти, за да облекчи болката и да премахне инфекцията.


  • Капки за уши при инфекции - Когато сърбежът в ушите се дължи на бактериална инфекция, лекарят може да предпише антибиотични капки за уши. Те помагат за елиминирането на инфекцията и облекчаване на възпалението.

  • Антихистамини за алергични реакции - При алергии сърбежът може да бъде облекчен с антихистамини, които намаляват възпалението и алергичната реакция. Тези медикаменти се предлагат в различни форми, като таблетки или капки.

  • Противогъбични медикаменти при гъбични инфекции - Ако сърбежът е причинен от гъбична инфекция, се използват противогъбични капки или кремове. Те спират растежа на гъбичките и облекчават симптомите на сърбеж и възпаление.

Професионално почистване на ушите

Професионалното почистване на ушите се извършва от лекар с помощта на специални инструменти. Това е необходимо, когато ушната кал се е натрупала прекомерно и е създала запушване или когато почистването у дома не е безопасно.

Лечение на кожни заболявания

При сърбеж, причинен от кожни заболявания като екзема и псориазис, се използват хидратиращи кремове и кортикостероидни препарати. Те намаляват възпалението и предотвратяват сухотата, което облекчава сърбежа.

Кога сърбежът може да е опасен?

Ако сърбежът в ушите е придружен от болка, подуване или изтичане на секрет, това може да е знак за инфекция или сериозно кожно заболяване, което изисква медицинско внимание.

Ако сърбежът продължава или се засилва, без да има подобрение, това може да сигнализира за инфекция или хронично заболяване.

Болката в ухото, подуването или изтичането на секрет са сериозни симптоми, които могат да означават инфекция или друго заболяване, което трябва да бъде лекувано.

Кога да потърсите медицинска помощ.

Диагностика на сърбеж в ушите

Ако сърбежът в ушите не отшумява след прилагане на домашни средства, или ако е придружен от болезнени симптоми като изтичане на секрет, болка или загуба на слуха, трябва да се консултирате с лекар. Своевременната диагностика и лечение могат да предотвратят усложнения.


Какви тестове включва прегледът?

Прегледът обикновено започва с подробен медицински анамнезис и физикален преглед на ухото. Лекарят може да използва отоскопия (оглеждане на външния слухов канал и тъпанче) и аудиометрия (тест за слуха) за диагностика.

Кога е необходимо допълнително изследване?

Допълнителни изследвания може да са необходими, ако сърбежът е хроничен или се дължи на повтарящи се инфекции. В такива случаи могат да се назначат лабораторни тестове или образни изследвания.

Как да предотвратим сърбежа в ушите?

Превенцията е важна част от поддържането на здравето на ушите и предотвратяването на сърбеж. Някои ежедневни навици и грижа за ушите могат да намалят риска от възникване на сърбеж и инфекции.

  • Правилна хигиена и грижа
    Почиствайте ушите си внимателно и с подходящи инструменти. Избягвайте използването на памучни тампони, които могат да наранят ушния канал.

  • Избягване на дразнители
    Избягвайте използването на алергенни вещества като парфюми или козметика в близост до ушите, които могат да доведат до раздразнение.

  • Редовни консултации и проверки
    Редовните прегледи при специалист, особено ако носите слухови апарати или сте подложени на чести инфекции, могат да помогнат за ранното откриване на проблеми.

Заключение

Сърбежът в ушите, въпреки че често е незначителен и временно неприятен, може да бъде признак за по-сериозни здравословни проблеми, които не трябва да се игнорират. Ранната диагностика и правилното лечение на сърбежа са от съществено значение, за да се предотвратят усложнения като инфекции, възпаления или хронични проблеми със слуха.

Пренебрегването на симптомите може да доведе до сериозни здравословни последици, затова е важно да се консултирате с лекар при упорит сърбеж, болка или други тревожни симптоми. Правилната грижа за ушите, редовни проверки и адекватно лечение ще ви помогнат да запазите здравето на ушите си и да предотвратите евентуални проблеми в бъдеще.

Прочети още
Болка в ухото: Кои са причините и какво е лечението

Болка в ухото: Кои са причините и какво е лечението

Болката в ухото може да бъде изключително неприятна и да повлияе на ежедневието ви. Постоянните болки причиняват дискомфорт и трудности при изпълнение на обикновените задачи в ежедневието. Изключително важно е да се определи произхода на болката, за да се вземат подходящи мерки за лечение и облекчение.

Какво представлява болката в ухото?

Болката в ухото може да бъде разделена на два основни вида – първична и вторична. Разликата между тях се състои в произхода на болката и как тя засяга самото ухо.

Първична болка в ухото

Първичната болка в ухото възниква директно от структурите на ухото, като например при инфекции на външното ухо (отит) или на средното ухо (отит медиа). Тази болка е резултат от възпаление или увреждане на самото ухо.

Вторична болка в ухото

Вторичната болка в ухото не е причинена от проблеми с ушните структури, а от заболявания или състояния в други части на тялото, които могат да се отразят на ухото. Такива състояния включват инфекции на горните дихателни пътища, проблеми със зъбите или синусите, както и възможни нервни заболявания като невралгия.


Основни причини за болки в ушите

Болките в ушите (или оталгия) е неприятен симптом, който може да се усеща като дискомфорт, натиск, пулсации или дори остри болезнени пристъпи. Тя може да възникне внезапно или да се развие постепенно, и в зависимост от причината, болката може да бъде краткотрайна или да продължи по-дълго

  • Възпаленията в ухото, най-често под формата на отит, са една от основните причини за болка в ушите. Отитът може да бъде причинен от вирусни или бактериални инфекции и се класифицира в два основни типа – външен отит и среден отит.

  • Външният отит (или "ухото на плувеца") е възпаление на външния слухов канал и ушната мида, често причинено от бактериални или гъбични инфекции. Може да възникне след попадане на вода в ухото, която създава условия за развитие на микроорганизми, или при наранявания на ушния канал, като например при почистване с памучни тампони или клечки за уши.

  • Средният отит (синузит) засяга тъпанчето и структурите в средното ухо, включително слуховите костилки. Този вид отит е особено често срещан при деца и обикновено е резултат от бактериални или вирусни инфекции, свързани с настинки, грип или синузит. Инфекцията води до натрупване на течност в средното ухо, което създава налягане върху тъпанчето и нарушава нормалното функциониране на слуховата система.

  • Травмите и механичните увреждания на ухото са сериозен здравословен проблем, който може да доведе до болка, временна или постоянна загуба на слуха, а в някои случаи дори до увреждания на важни структури в ухото. Ушите са чувствителни и лесно податливи на наранявания, като могат да бъдат увредени както от външни фактори, така и при неправилно боравене с тях.

  • Заболявания на горните дихателни пътища включват носа, синусите, гърлото и ларинкса. Въпреки че тези области изглеждат отдалечени от ушите, те са тясно свързани и често заболявания в горните дихателни пътища могат да водят до болка и проблеми с ушите.

  • Болката в ушите понякога може да бъде причинена от стоматологични проблеми, като инфектирани зъби, кариеси или абсцеси. Тези проблеми могат да предизвикат референтна болка, която се усеща в ухото. Ако изпитвате болка в ухото, съпътствана от дискомфорт в зъбите или венците, е важно да се консултирате със зъболекар, за да установите причината и започнете лечение. Правилната грижа за устната хигиена може да предотврати усложнения и да осигури облекчение.

  • Промените в налягането на ушите, които се усещат при пътуване със самолет или гмуркане, се дължат на разликата между външното налягане и налягането в средното ухо. Когато налягането се променя рязко, евстиахиевата тръба може да не успее да балансира тази разлика навреме, което води до усещане за блокирано или болезнено ухо. За да се възстанови налягането в ушите, помага преглъщането, прозяването или лекото продухване на носа.

Симптоми, които съпътстват болката в ухото

Болката в ухото често е съпроводена с усещане за запушено ухо, намален слух, изтичане на течност, шум в ушите, висока температура, главоболие и замайване. Тези симптоми могат да подсказват различни причини за болката, като инфекции, възпаления или проблеми със слуховия апарат. Важно е при упорити или сериозни симптоми да се потърси медицинска помощ.

  • Пулсираща болка в ухото обикновено се усеща, като ритмично болезнено усещане, съвпадащо с пулса. Такъв тип болка може да се наблюдава при състояния като отит, възпаление на вените или тумори в близост до ушния канал.

  • Временната или постоянна загуба на слуха може да бъде сериозен симптом, свързан с различни проблеми, засягащи слуховия апарат. Временната загуба на слух често се наблюдава при инфекции на ухото (отит, натрупване ушния канал) те обикновено преминава с лечение. Но постоянната загуба на слух обаче може да бъде сигнал за по-сериозни състояния, като увреждане на тъпанчето, проблеми с вътрешното ухо, стареене (пресбиакузис) или други заболявания.

  • Изтичането на течност или гной от ухото може да бъде признак за инфекция на външното или средното ухо, като отит или перфорация на тъпанчето. Такъв симптом изисква незабавна консултация с лекар, за да се постави точна диагноза и да се започне подходящо лечение..

  • Сърбежът и дискомфортът се свързва с външен отит – инфекция на външния слухов канал, която може да бъде причинена от бактерии или гъбички. Освен това, сърбежът може да бъде и признак на алергична реакция към козметични продукти, шампоани или материали в слухови апарати.

Съвети за облекчаване на болката в ухото у дома

За облекчаване на болката в ухото у дома, можете да приложите топъл компрес върху засегнатото ухо за 15-20 минути. Внимавайте и не използвайте гореща вода, за да не нараните ухото. Можете също да използвате обезболяващи средства, като парацетамол или ибупрофен, следвайки указанията на опаковката. Ако симптомите продължават или се влошават, се консултирайте с лекар.

Топли компреси

Компресите могат да бъдат ефективен начин за облекчаване на болката в ухото, особено ако тя е причинена от възпаление или напрежение в областта на ушния канал. Обикновено се използват топли компреси, които помагат за отпускане на мускулите и облекчаване на болката.

Кога да използвате компреси:
  1. При болка, свързана с инфекция на външното ухо (външен отит), когато няма гнойно изтичане или перфорация на тъпанчето.

  2. При болка в резултат на блокиран евстахиев канал (например при настинка или синузит), когато компресите могат да помогнат за намаляване на налягането и облекчаване на дискомфорта.

  3. При мускулно напрежение или дисфункция на темпоромандибуларната става (ТМС), когато болката в ухото може да е резултат от скърцане със зъби или натиск в челюстта.

Как да използвате топли компреси: Навлажнете кърпа с топла вода и я поставете върху засегнатото ухо за 10-15 минути. Уверете се, че температурата не е твърде висока, за да избегнете изгаряния.

Обезболяващи средства

При болка в ухото обикновено се използват обезболяващи средства като парацетамол или ибупрофен, които помагат за намаляване на болката и възпалението. Тези лекарства могат да се приемат през устата според указанията на опаковката или на лекар. В някои случаи, при силна болка, могат да се използват и капки за уши, съдържащи аналгетици, но те трябва да се използват след консултация с лекар, особено ако има перфорация на тъпанчето.


Правилно почистване на ушите

Почистването на ушите трябва да се извършва внимателно, за да не се увреди слуховият канал или да се натрупа повече восък. Най-добре е да избягвате използването на памучни тампони, тъй като те могат да бутнат восъка по-дълбоко в ухото. Вместо това, използвайте специални капки за уши или физиологичен разтвор, които омекотяват восъка и помагат за неговото излизане. Ако усещате дискомфорт или имате проблеми със запушени уши, консултирайте се с лекар, за да избегнете усложнения.

Избягване на дразнители


За да се предпазите от силни звуци и други външни фактори, които могат да влошат болката в ухото, е важно да избягвате излагане на високи нива на шум, като използвате защитни тапи за уши или шумозащитни слушалки в шумни среди. При болка в ухото трябва да се избягват и екстремни температури, като студени или горещи въздушни потоци, които могат да увеличат възпалението. Освен това, ако имате проблеми със слуха или болка, е препоръчително да пазите ушите сухи и да избягвате водни активности, които могат да влошат състоянието.

Лечение на болки в ухото

Лечението на болки в ухото зависи от причината за дискомфорта и може да включва различни методи:
  • Медикаментозното лечение обикновено включва употреба на аналгетици, като парацетамол или ибупрофен за облекчаване на болката, както и антибиотични или противовъзпалителни капки за уши при инфекции.

  • Физиотерапията може да бъде използвана за намаляване на възпалението и подобряване на циркулацията в областта на ухото.

  • В случаи на тежки инфекции или други структурни проблеми, може да се наложи хирургична интервенция, като например при перфорация на тъпанчето или абсцес в средното ухо. За подробности относно специфичните методи на лечение и насоки, консултирайте се със специалист отоларинголог.

Кога трябва да потърсите медицинска помощ?

Медицинска помощ трябва да се потърси при болка в ухото, ако болката е силна, продължителна или не отшумява след няколко дни. Ако се появят допълнителни симптоми като загуба на слуха, изтичане на течност от ухото или висока температура, е необходимо спешно да се консултирате с лекар. Също така, ако болката е резултат от нараняване или силен удар в ухото, трябва да се потърси медицинска помощ, за да се избегнат усложнения.

Признаци за сериозен проблем

Има няколко признака, които могат да сочат към сериозен проблем с ухото и които изискват спешна медицинска намеса.

1. Постоянна или силна болка в ухото, която не отшумява с времето, може да бъде знак за инфекция или друго сериозно състояние, като възпаление на средното ухо (отит медиа) или инфекция на вътрешното ухо. Ако болката е интензивна и не се облекчава от обичайните обезболяващи средства, трябва да се потърси специалист.

2. Изтичане на гной или кръв от ухото също е сериозен симптом, който може да показва инфекция в средното ухо или перфорация на тъпанчето. Това изисква незабавна медицинска намеса, за да се предотвратят усложнения като разпространение на инфекцията или увреждане на слуха.

3. Загуба на слуха или внезапни промени в слуховите способности също са тревожни симптоми. Те могат да се дължат на сериозни състояния като инфекция на вътрешното ухо, травма или проблеми със слуховия нерв, които трябва да бъдат оценени и лекувани от специалист.

Във всички тези случаи е важно да се потърси помощ от отоларинголог (ЛОР-лекар) възможно най-скоро, за да се постави точна диагноза и да се предотвратят потенциални усложнения, които могат да засегнат здравето на ухото и слуха.

Колко бързо трябва да реагирате?

Ако болката в ухото е интензивна, продължителна или съпроводена с изтичане на течност, загуба на слуха или висока температура, не трябва да се чака и да се прибягва до самолечение. В тези случаи е важно да потърсите незабавна медицинска помощ, тъй като това може да сигнализира за сериозна инфекция или друго състояние, което изисква професионално лечение.

Диагностика на болка в ухото

Диагностиката на болката в ухото започва с подробен медицински преглед, включващ анамнеза за симптомите и физически преглед на ушния канал, тъпанчето и слуховия апарат. Лекарят може да използва отоскоп, за да разгледа външното ухо и средното ухо, както и да оцени за признаци на инфекция, възпаление или травма. Също така може да бъдат назначени допълнителни изследвания, като микробиологично изследване на секрети или тест за слуха.

Какво да очаквате при преглед

Диагностичния процес включва няколко елемента:

Консултация със слухопротезист, която започва с разговор за начина ви на живот.

Отоскопията при която се проверява състоянието на ушния канал и тъпанчето, с помощта на отоскоп.

Аудиометрията е диагностичен тест, който измерва слуховата способност на човека, като определя праговете на слуха за различни честоти на звука. Процедурата се извършва чрез специален апарат (аудиометър), който възпроизвежда звукови сигнали, а пациентът посочва кога ги чува, за да се установи степента на слуховото увреждане.

Ролята на отоларинголога

Ролята на отоларинголога (ЛОР-специалист) е да диагностицира и лекува заболявания на ушите, носа и гърлото. Консултацията с него е важна, когато имате болки в ухото, загуба на слух или други симптоми, тъй като той може да извърши подробен преглед, да постави точна диагноза и да предложи подходящо лечение или терапия. Лекарят може да ви помогне със специфични процедури като премахване на ушна кал, лечение на инфекции или съвети за предотвратяване на бъдещи проблеми.

Как да предотвратим болката в ухото

За да предотвратите болка в ухото, е важно да поддържате добра хигиена на ушния канал. Също така, при инфекциозни заболявания на горните дихателни пътища, като настинка или грип, трябва да се лекувате навреме, за да предотвратите разпространение на инфекцията към ухото. Носенето на защитни средства при плуване или при продължително излагане на шум също може да намали риска от болка в ухото. Предотвратяването на болката в ухото изисква внимателна грижа за ушния канал, навременно лечение на инфекции и предпазване от фактори, които могат да повредят слуха.

Ето няколко ключови мерки за предотвратяване на болка в ухото:

Поддържане на добра хигиена на ушите

Избягвайте използването на остри предмети (като клечки за уши) за почистване на ушите, за да не нараните ушния канал или да не предизвикате инфекция. Почиствайте ушите само външно и внимателно, за да предотвратите натрупване на восък.

Лечение на инфекции навреме

Ако имате симптоми на инфекция в носа, гърлото или синусите (напр. настинка, синузит или грип), лекувайте се навреме, за да предотвратите разпространението на инфекцията към ухото и развитието на отит.

Предпазване от влага и чужди тела

Избягвайте попадането на вода в ушите при плуване, особено ако сте склонни към инфекции. Използвайте водоустойчиви ушни тапи или шапка за плуване, за да защитите ушите от влага.

Защита от силен шум

Избягвайте продължителното излагане на високи нива на шум (например в клубове или при работа с шумни машини). Носенето на защитни слушалки или тапи за уши може да предотврати увреждане на слуха и болка в ухото.

Правилна грижа при настинки и алергии

При алергии или настинка, когато евстахиевата тръба може да бъде запушена, използвайте деконгестанти или носни спрейове за облекчаване на задръстванията и намаляване на натиска върху ухото.

Пазете ушите при травми

Избягвайте удари или травми в областта на ухото и главата. В случай на нараняване, потърсете медицинска помощ, за да предотвратите усложнения като перфорация на тъпанчето.Болката в ухото може да бъде симптом на различни здравословни проблеми, от инфекция до натрупване на восък или дори проблеми с челюстта. Важно е да не пренебрегваме болката и да се консултираме с лекар, ако тя продължава или е придружена от други симптоми като загуба на слуха или температура. Ранната диагностика и правилното лечение ще помогнат за предотвратяване на усложнения и ще осигурят по-бързо възстановяване. Затова, ако изпитвате дискомфорт в ушите, не се колебайте да потърсите професионален съвет.

Прочети още
Какво е шум в ушите? (Тинитус)

Какво е шум в ушите? (Тинитус)

Шумът в ушите може да засегне всеки, по всяко време. Повечето хора са се сблъсквали с шум в ушите за кратко, под формата на звънене, ако са били изложени на силни звуци, по време на концерт или на строителна площадка. Научете повече за тинитус, неговата поява, разпространение и видове. 
Прочети още
Как загубата на слуха влияе върху връзките

Как загубата на слуха влияе върху връзките

„Не е свързано с теб“, както хората казват. Това се отнася до много аспекти от живота, но е изключително вярно за ситуации, когато слухът не е това, което е бил в миналото. Вие може да си мислите, че загубата на слуха се отразява само на Вас, но трябва да се замислите върху това дали създава проблеми и във Вашата връзка с околните.

Загубата на слуха не се появява във вакуум. Проучвания показват, че нелекуваната слухова загуба може негативно да се отрази на връзките Ви със семейството, приятелите и главно с най-близките до Вас - като Вашите интимни партньори. Въпреки това, с някои промени Вие може значително да намалите отрицателното влияние на загубата на слуха върху Вашите взаимоотношения с другите.

Загубата на слуха прави взаимоотношенията по-напрегнати

Според проучванията става ясно, че нелекуваната загуба на слуха може да се окаже основен източник на стрес, особено между партньори.

Проучванията показват, че загубата на слуха създава чувства на безпомощност, неудобство и изтощение за партньора и за връзката като цяло, според двамата изследователи, които са провели качествено проучване при двойки, където единият партньор страда от загуба на слуха.

Изследователите открили, че както участниците, страдащи от загуба на слуха, така и техните близки партньори се оплакват от загуба на спонтанност и трудности при споделяне на незначителни неочаквани случки, изказвания и непринудени разговори в тяхното ежедневие.

Общуването е ключът към здрави взаимоотношения

Всекидневното общуване между двойките, дали ще бъде относно важни неща или такива, които са тривиални, са от изключително значение за здрава връзка. Загубата на слуха е причина тези малки, но важни неща между двама души да изчезнат. Когато няма общуване, започва отдалечаване. Това отдалечаване може да доведе до сърдене, което от своя страна води до по-задълбочени проблеми в общуването и интимността. Резултатът е чувство на самота и отдалечаване между двамата партньори.

Много често съпрузите обвиняват другия, че не може да изслушва, когато всъщност причината е проблем със слуха, който им пречи на общуването.

Хората, страдащи от слухова загуба, гледат на техните партньори като ценен източник на подкрепа, като на хора, имащи важна роля в приемане на загубата на слуха им и като източник на мотивация за лечение. Но съществува и противоположна ситуация, някои казват, че дори на най-подкрепящите партньори им е трудно напълно да разберат загубата на слуха. Умората, породена от напрягане да се слуша, и фоновият шум играят роля в това колко може да чуе Вашият партньор в определен момент. Като цяло както чуващите партньори, така и тези със загуба на слуха се съгласяват със следното: има сериозна промяна в естеството и съдържанието на тяхното общуване в резултат на загуба на слуха на единия партньор.

Проучванията потвърждават, че дори най-малкото общуване, дори това, което се определя като незначително, всъщност поражда интимност и връзка между партньорите. Онези незначителни реплики, включително шеги и закачки внасят споделеност и обща мисъл. И връзките, особено браковете, страдат от отсъствието на общуване.

Отрицателни емоции, свързани със загуба на слуха

Загубата на слуха може да причини редица вредни ефекти и отрицателни емоции:

  • Безсилие
  • Сърдене заради честото компенсиране загубата на слуха на своя партньор (изпълнява ролята на преводач и казва на партньора това, което не е чул).
  • Самота - чуващите партньори чувстват, че им липсва компания
  • По-рядко участие в социални дейности, отдръпване от социално общуване
  • Интимните разговори и шегите между партньорите намаляват
  • Проблеми в общуването между партньорите
  • Липса на компания
  • Все по-рядко общуване (комуникацията е сведена до минимум)

Съвети как да разговаряте с Вашия партньор относно загубата на слуха

Да живееш с някого, който не може да чува, е неприятно, особено ако той не осъзнава проблема. Ако той постоянно Ви кара да повтаряте, да усилвате телевизора до прекалено висока степен, или има проблем с чуването на телефона, звука на микровълновата или звънеца на вратата, може би е дошъл моментът да проведете един открит разговор. Изберете подходящ, спокоен момент, когато и двамата сте в добро настроение и може да говорите необезпокоявани. Използвайте твърд, загрижен тон, който не е осъждащ или снизходителен.

  • Кажете му, че това положение се отразява на Вашите взаимоотношения. Ако Вашият партньор се притеснява да носи слухов апарат, постоянното задаване на въппроса „какво“ е нещо много дразнещо за връзката. Слуховата загуба се отразява на комуникацията, която е основата на една връзка.
  • Кажете му, че се тревожите за неговото здраве. Когато загубата на слуха не се лекува, речевият и езиков дял на мозъка могат да атрофират, довеждайки до слухова депривация, която може да увеличи риска от когнитивен упадък.
  • Кажете му, че се тревожите и за Вашето здраве. Допълнителният стрес от тревогите за здравето и безопасността на половинката Ви може да се отрази на Вас самия - физически и емоционално. Освен това, не е забавно да се слуша телевизорът или стереото много силно или да трябва да викате и постоянно да повтаряте.
  • Запазете си час за тест на слуха и помолете партньора си да дойде с Вас. Първо, това е нещо, което Вие трябва да направите на всяка цена. Второ, винаги би било добре да имате до себе си още един човек, да чуе какво ще каже слуховият специалист, независимо кой е пациентът. Процесът на изследване на слуха е толкова обикновен и лесен, че партньорът Ви също може да се съгласи да провери слуха си.
  • Обсъдете как се отразява и на двама Ви загубата на слуха. Партньорът Ви може да не знае за всички аспекти, свързани със загубата на слуха и как тя влошава качеството на живот. Обсъдете симптомите на загуба на слуха, включително симптоми като умора и раздразненост.
Прочети още
Как силния шум вреди на слуха?

Как силния шум вреди на слуха?

Работите ли в шумна индустрия? Занимавате ли се с развлекателна стрелба? Обичате ли да слушате много силна музика? Ако е така, може да сте жертва на загуба на слуха, предизвикана от шума.

Всяка година хиляди хора предявяват искове към работодателя поради увреждане на слуха вследствие на излагане на прекомерен шум на работното място.

Множество други пък излагат слуховата си система на риск, като подлагат слуховите си клетки на опасни нива на шум по време на развлекателните си занимания.

За опасни нива на шум се считат всички нива над 85 dB (децибела).

Възможно е да бъдете изложени на 85 dB в продължение на осем часа и въпреки това да се чувствате достатъчно спокойни и сигурни, че няма да навредите на слуха си. При по-силен шум (или при продължително въздействие на такова равнище на звука), ако не защитите слуха си, излагате ушите си на риск. На всеки три децибела увеличение на шума намалявате наполовина безопасното време, през което можете да слушате без да е необходима защита на слуха. Така че, имайте предвид, че много бързо по-силните звуци стават опасни.

След като достигнете 115 dB, вече няма безопасно време за слушане без защита на слуха.

Слуховите клетки могат да бъдат унищожени

Кохлеята е много важна част от слуховата система. В нея се намират хилядите слухови нервни клетки. Тяхната задача е да улавят звука, който навлиза в нея, да го класифицират според различните височини (честоти) и след това да изпращат тази информация до мозъка чрез слуховия нерв, за да бъде интерпретирана и разбрана. Ако слуховите клетки са увредени, звукът не се предава ефективно.

Слуховите клетки (наречени още косметси) са разположени като клавишите на пиано, но в обратна посока.

Там, където звуците навлизат в кохлеята, са разположени високочестотните реснички. Това означава, че те са бомбардирани от всеки силен шум, който влиза в кохлеята. При хората с шумова загуба на слуха първо се засягат високочестотните реснички. Слуховите клетки не умират веднага - това отнема време (освен ако ухото не е било изложено на акустична травма).

Ресничките на практика "лягат", за да си починат, след като са били изложени на прекомерен шум.

След необходимата почивка - обикновено от 12 до 16 часа - слуховите клетки се възстановяват и отново се изправят, за да приемат правилно звука. Ето защо слухът Ви може да се чувства "притъпен" след напрегнат работен ден или след посещение на шумен рок концерт. Възможно е също така да усещате звънене в ушите (тинитус) в продължение на няколко часа след излагане на силен шум.

При продължително излагане на опасни нива на шум слуховите клетки в крайна сметка няма да могат да се изправят отново и ще загинат (шумът в ушите може да продължи).

Помислете за красива зелена морава. Всеки ден ходите до простора от другата страна на моравата. Ако погледнете стръковете трева след Вас, те изглеждат смачкани и не толкова изправени, но дайте им малко време и те ще се върнат към първоначалното си състояние. Но ако продължавате да вървите по един и същ път всеки ден, накрая тези стръкове трева няма да се изправят отново и ще загинат. Точно това се случва с ресничките в ушите Ви след продължително излагане на прекомерен шум.

Акустична травма

За съжаление някои хора могат да получат акустична травма от едно-единствено опасно шумово събитие и това може да има катастрофален ефект върху слуха им.

Взрив (като експлозия) или удар по главата може не само да доведе до загиване на ресничките, но и да разкъса деликатните мембрани в кохлеята, които държат слуховите клетки, или да причини спукване на кохлеята, което да доведе до изтичане на течност във вътрешното ухо. Ако това се случи, най-лошият сценарий е необратима и цялостна загуба на слуха.

И така, какво можете да направите, за да защитите слуха си? Ако работите на шумно място и Ви е осигурена защита за слуха - използвайте я. Ако работите с шумни инструменти у дома - косите тревата, използвате огнестрелно оръжие, свирите в група или се занимавате с друго шумно хоби - осигурявайте защита на слуха си.

Съществуват много различни видове средства за защита на слуха, включително тапи за уши за музиканти, които са направени така, че не само да Ви предпазват от различни видове шум, но и да отговарят на нуждите за комфорт. 

Важно е също така да разберете, че ако вече имате увреждане на слуха, излагането на ушите Ви на опасни нива на шум може да доведе до бърза загуба на останалия Ви слух. И не забравяйте, че ако Вие или Вашите деца или внуци използвате слушалки, за да слушате музика, това също може да доведе до увреждане на слуха. Проверявайте нивото на шумозаглушаване на всички устройства за слушане, за да се уверите, че те отговарят на стандартите за безопасност и ограничават времето за слушане.

Грижете се за своя слух. Той е единственият, с който разполагате.

Прочети още
Ако имате проблеми със слуха, изследвайте се

Ако имате проблеми със слуха, изследвайте се

В Ototon.bg нашата мисия от първия ден е ясна: да помогнем на всеки да чува добре, за да може да живее добре. И след повече от 10 години разговори с милиони хора със загуба на слуха, успяхме да забележим обща тема. 

Много хора отлагат лечението, защото не осъзнават истинската степен на загубата на слуха си и отрицателното въздействие, което тя всъщност има върху живота им. Те също така не знаят, че нелекуваната загуба на слуха ще продължи да се влошава -  щом го загубят, не могат да го върнат.  Ако тестът на слуха беше по-удобен или леснодостъпен, те може би биха разбрали необходимостта да се действа по-рано.

Ако страдате от загуба на слуха и обмисляте да вземете слухови апарати, провеждането на тест на слуха е една от първите стъпки, които трябва да предприемете. Така ще разберете сериозността на Вашата загуба на слуха и ще получите препоръка за провеждане на лечение. 

Онлайн тест на слуха от комфорта на Вашия дом е отлично начало, когато за първи път се усъмните в слуха си.

Нашият безплатен петминутен слухов тест ще Ви помогне бързо да определите нивото на загуба на слуха си и дали имате нужда от по-изчерпателен слухов тест и лечение.  

Нашият тест на слуха е в три стъпки:

  • Ще бъдете помолени да отговорите на поредица от въпроси относно слуха Ви в типични ежедневни дейности и локации. Това помага да се определи как загубата на слуха засяга Вас и хората около Вас всеки ден. 
  • На отговорите на всеки въпрос се дава „тежест“; всички отговори се събират заедно и се оценяват от нашия компютъризиран алгоритъм за тестване. 
  • Вашият завършен анализ след това се сравнява с хиляди други с лека до тежка загуба на слуха, които също са завършили теста и след това Ви се изпраща по имейл. Националният съвет по стареенето (NCOA) първоначално е събрал тази информация въз основа на отговорите от представително проучване, в което взели участие хиляди хора със загуба на слуха на възраст 50 и повече години.

Резултатите Ви ще попаднат в една от шестте категории, с диапазон от „Много леки случаи“ до „Тежка или дълбока загуба на слуха“. Решенията, които ще Ви бъдат представени, ще бъдат различни в зависимост от тежестта на Вашата загуба на слуха. Действията за решение на проблемите Ви със слуха ще варират от минаване на преглед до по-спешното „Огромни комуникационни затруднения, изискващи тестване и лечение на слуха“. 

Въпреки че ще направим препоръка въз основа на Вашите първоначални резултати, винаги препоръчваме последващи действия, ако имате усещането, че Вие или някой Ваш близък, има загуба на слуха. 

Аплодираме Ви, че сте направили първата стъпка и сте проверили здравето на слуха си. Като педприемете действия сега, не само ще забавите прогреса на загубата на слуха, но и ще останете по-здрави като цяло. Радваме се, че ще Ви помогнем да откриете качествено, достъпно решение, което отговаря на Вашите индивидуални нужди и начин на живот. Само с най-добрите медицински слухови апарати, съчетани с най-добрите специалисти по слуха, ще имате най-добрия резултат. 

Знаете ли, че ...?

Тъй като слухът намалява, самотата може да се засили и да предизвика лавина от вредни последици за здравето. Сега считана за толкова опасна, колкото пушенето на 15 цигари на ден, самотата значително повишава рисковете от депресия, деменция и ранна смърт.

Прочети още
Как да защитите ушите си, когато летите

Как да защитите ушите си, когато летите

“Самолетно ухо”

Има редица начини, за да защитите ушите си, когато летите и да направите пътуването си много по-приятно. Самолетите определено могат да затруднят ушите Ви - от ревящи двигатели до пукане в ушите и постоянното бучене на въздуха, блъскащ се срещу метала, докато се носите из небето – самолетите определено могат да затруднят ушите Ви. Има дори състояние, познато като “самолетно ухо”, което може да доведе до значителни болка, кървене и загуба на слуха, ако продължи и ако не потърсите медицинска намеса.

Често слухът е последното нещо, за което мислим, спрямо здравето си, тъй като твърде често го приемаме за даденост – докато не се натъкнем на неприятности и не се чудим защо не сме предприели стъпки да предотвратим проблемите по-рано.

Съвети, за да защитите ушите си при летене

  • Изберете най-тихата част на самолета

Проучване откри, че е по-шумно в задната част на самолета, отколкото в предната, понеже чувате и звука от самолетните двигатели. Същото важи и ако имате седалка до прозореца, без значение къде на самолета се намирате. Това предполага, че трябва да си вземете по-благосклонни за ушите седалки от средната до горната част на самолета и покрай пътеката.

  • Носете защитни средства за уши

Когато знаете, че шумът на самолет, когато излита, е около 120 децибела (dB) или повече, а всичко над 70 dB може да увреди слуха, е мъдро да използвате някаква форма на защита. Защитните средства за уши, като тапи за уши по поръчка, ще свършат чудесна работа за защита на деликатните части на ушите. С тях ще чувате, особено ако сте на дълъг полет и трябва да търпите шума много часове, включително нощем, когато искате да спите. Те също помагат да се  заглушат писъците и плача на бебетата на борда.

  • Използвайте шумозаглушаващи слушалки

Дали полетът Ви е няколко часа до слънчевата част на Европа или продължава половин ден или повече, докато летите към другата страна на света, шумозаглушаващите слушалки са чудесен начин да защитите ушите си. Те използват микрофон, който засича шума, и електроника, която се задейства и създава звуци, които го заглушават – и междувременно предоставят удивителни, висококачествени звуци от музика или видео. Те ще Ви помогнат да заглушите и шума от другия дразнител при летене – шумните пътници, които не спират да говорят, крещят или да се смеят.

  • Прозявайте се, преглъщайте и дъвчете

Тези пукащи уши, които споменахме по-рано и които са толкова познати на много пътници, могат да доведат до нещо, наречено ушна баротравма, състояние, което може да увреди слуха. Причинява се от разликите в наляганията в ухото и извън него, докато самолетът излита, променя височината си и се снижава. Можете да помогнете на ушите си, като дъвчете храни или дъвка, преглъщате или се прозявате, тъй като тези действия изравняват налягането в ухото Ви с често променящата се околна среда. Можете и да държите носа си, докато леко подухвате – метод, наречен маньовър на Валсава, който е особено полезен по време на излитане и кацане.

  • Бъдете хидратирани

Пиенето на много течности – не от алкохолния вид – по време на полет ще Ви накара да се чувствате по-добре, тъй като въздухът под налягане в кабината няма толкова кислород, колкото получавате на земята и това може да Ви накара да се чувствате мудни и изморени. Преглъщането също ще помогне за поддържане на налягането в ушите Ви равно на това извън тях.


И така, следващият път, когато трябва да летите, изпробвайте няколко или всички от съветите ни и може да откриете, че пътуването Ви е много по-лесно и по-удобно.

Прочети още
Четене на речта - умение, което подпомага преодоляването на загубата на слуха

Четене на речта - умение, което подпомага преодоляването на загубата на слуха

Какво представлява четенето на речта?

Повечето хора със загуба на слуха използват визуални сигнали, за да си помогнат да разберат речта. Някои хора притежават естествена способност за разчитане на речта. Други без подходящо обучение често се борят с разбирането на речта или разчитат единствено на партньора си в общуването, който говори на висок глас или посредством повторения. Да се разчита на последното може да се окаже доста разочароващо и да напрегне междуличностните отношения. Освен това може да доведе до цялостно избягване на разговорите и социалното взаимодействие, ако лицето със загуба на слуха изпитва разочарование от неспособността си да чува. Разчитането на речта е отличен инструмент, който се използва в комбинация с усилване на звука с цел подобряване на междуличностните и социалните отношения.

За хората с добро чувство за хумор разчитането на речта може да бъде и доста забавно. Ако някога сте имали удоволствието да гледате видеоклип с несполучливо разчитане на реч, те могат да бъдат доста комични, но също така показват значението на произношението, изражението на лицето и контекста! Четенето на реч включва:

  • Наблюдаване на движенията на устните, челюстта, езика и зъбите на говорещия;
  • Лицеви изражения, жестове, пози и движения, които помагат да се предаде смисълът на говорещия;
  • Познаване на темата и контекста;
  • Добро зрение - при нормално зрение е възможно да се чете реч на разстояние до двадесет и четири метра, но идеалното разстояние до говорещия е пет метра;
  • Емоционална устойчивост за поддържане на увереност и ангажираност с добрата комуникация.

История

Четенето на реч, известно в миналото като четене по устните, се използва от стотици години. В началото на XIX в. то е една от малкото възможности за образование на глухите хора и шанс за тяхното приобщаване към обществото. Александър Греъм Бел и неговият баща са известни със своите училища за четене на реч. Интересен факт е, че майка му Елиза Грейс Саймъндс и съпругата му Мейбъл Хъбард са били глухи.

В ранните си години Бел се съсредоточава върху обучението на деца с увреден слух. Освен това, този метод на преподаване на речево четене се смята за новаторски и дава отлични резултати при децата от общността на глухите. След като емигрира от Англия в Северна Америка, Бел започва да преподава реч на глухи ученици, използвайки изобретената от баща му универсална азбука, наречена "Видима реч". Бел, баща му и дядо му са били специалисти по механика на гласа и красноречието. Веднъж Бел казва: "Да се питаш за стойността на речта е все едно да се питаш за стойността на живота."

Успех при четенето на реч

Доказано е, че четенето на реч е успешна практика. След Първата и Втората световна война се наблюдава рязко нарастване на тежката до дълбока загуба на слуха при ветераните. Поради тази причина са построени болници за ветерани и голяма част от предоставяната рехабилитация е била свързана с аудиология и рехабилитация на слуха. Възстановяването се състояло от програма за слухова рехабилитация, която се фокусирала върху разчитането на речта, използването на слухови апарати и методите за комуникация. Ветеранът и настоящ аудиолог Марк Рос с най-голяма увереност споделя, че “Хората със загуба на слуха могат да се възползват от информация за различните видове комуникация и стратегии за възстановяване на слуха. С малко практика и съсредоточаване върху устните, хората с увреден слух могат да подобрят разбирането си за произнесената дума.”

Предимства на обучението за четене на реч

Има многобройни ползи от научаването на речево четене, които включват следното:

  • Ще се превърнете в по-добър комуникатор.
  • По-добро разбиране на проблемите, свързани със загубата на слуха.
  • Подпомагане на слуховите апарати и други технологии да вършат своята работа.
  • Разработване на редица стратегии за отстраняване на проблеми, позволяващи преодоляване на предизвикателни ситуации.
  • Обмен на идеи с други хора с увреждане на слуха.
Прочети още
Как загубата на слуха влияе на паметта ви?

Как загубата на слуха влияе на паметта ви?

Възможно ли е загубата на слуха да е свързана с паметта ви? Разберете как и защо тя влияе на функцията на паметта и до какви проблеми може да доведе.

Общоизвестно е, че нелекуваната загуба на слуха може да окаже влияние върху нивата на стрес и тревожност, но знаехте ли, че може да се отрази и на паметта ви? Загубата на памет е само един от страничните ефекти на намалената слухова функция, но е и един от най-важните.

Освен че оказва значително влияние върху вашата увереност и ежедневен начин на живот, загубата на памет често може да се тълкува погрешно като настъпване на деменция. Ако развиете загуба на слуха, свързана с възрастта, например, последващо намаляване на функцията за памет може да не бъде автоматично свързано с проблеми със слуха. Има, обаче, голям шанс загубата на слуха ви да повлияе на способността ви да запомняте и извиквате информация.

Засяга ли загубата на слуха паметта ви?

Изследванията потвърждават, че загубата на слуха има влияние върху паметта. Всъщност се смята, че загубата на слуха може да повлияе на функцията на паметта по много начини. За да разберете защо слуховата функция влияе върху паметта, важно е да разгледате общия ефект, който загубата на слуха може да има върху дадено лице.

Концентрацията

Когато страдате от загуба на слуха, се налага да се концентрирате за най-обикновенни неща като разпознаването на звуци. Ако водите разговор с някого, например, концентрацията ви е насочена към разбиране на това, което човекът казва. Това означава, че в този момент мозъкът ви е по-малко фокусиран върху действителното задържане на информацията от разговора.

Поради повишената концентрация, която е необходима за следване на разговора, мозъкът не усоява да съхранява информацията от него. Това състояние е известно  като когнитивно претоварване. При него мозъкът е твърде зает да се опитва да слуша и интерпретира звуци, за да запомни и съдържанието. Разбира се, когато след разговора се опитате да си припомните подробности от него, информацията просто не е там и затова не може да бъде извикана.

Може да почувствате, че просто моментно не можете да си спомните какво сте чули, повреме на разговора, но всъщност мозъкът дори не е стигнал до съхраняването на информацията. Поради това, няма как да имате нужната информация, която подпомага правилната работа на паметта и спомените. Докато мозъкът ви все още работи – в него няма достатъчно информация за преработване.

Изолация

Нетретираната загуба на лсуха често води до самота и изолация. Намалените социални контакти са типични за хора със загуба на слуха или тинитус. 

Когато сте изолирани, мозъкът ви е подложен на много малко стимули. В резултат на това, той няма нужда да работи толкова силно, както преди и започва да става все по-малко активен. Това може да доведе до промени в структурата и дори до свиване на част от мозъка. Изолацията води до по-рядко упражнение на функцията на паметта ви, което води до намаляване на капацитета и. Всичко това причинява вреда на мозъка и когато ви се наложи да си спомните нещо важно е много вероятно да не успеете или да ви отнеме много повече време от преди. 

Безпокойство и депресия

Ако загубата на слуха ви не се тритира правилно, е много вероятно тя да доведе до развитието на емоционални и психологически проблеми. Много хора откриват, че скритата загуба на слуха има негативен ефект над психичното им здравекато голяма част от тях страдат от безпокойство и депресия. 

Изследвания на депресията показват,че тя може да промени начина, по който мозъкът ви работи . Когато депресията засяга паметта, тя пречи на извикването и припомнянето на информация. 

безплатен тест на слуха

Идентифициране на влошена памет, причинена от загуба на слуха

Ако страдате от загуба на слуха е много важно да потърсите професионална помощ. Докато много хора информират само личния си лекар, когато изпитат нарушения в паметта, е важно да се консултират и с аудиолог. 

Обикновен тест на слуха може да покаже състоянието на слуха ви и дали страдате от някаква форма на загуба на слуха. Дори леката загуба на слуха може да навреди на паметта, което означава, че много хора могат да страдат от влошена памет, поради загуба на слуха, без тя да бъде средна или дълбока. 

Факт е, че можете да забележите проблемите с паметта си, преди тези със слуха ви. Тъй като при много хора слухът се влошава постепенно, може да отнеме известно време преди това да повлияе на начина им на живот. Докато най-често ще усетите сами, че вече си спомняте по-трудно различни моменти и информация, ще отнеме време да усетите колко повече време ви отнема да се концентрирате, за да следите разговори или определени звуци, например.

Това е една от причините, поради които, специалистите препоръчват редовното правене на тест на слуха. Като преминете през тази обикновена процедура, вашият аудиолог може да прецени веднага дали страдате от загуба на слуха. Ако да, съответно нейния тип, конфигурация и задълбоченост. 

Лекуване и предпазване от увреждане на паметта

Когато увредената памет е свързана със загуба на слуха, обикновено може да бъде подобрена лесно и бързо. Когато носите слухови апарати, например, веднага ще подобрите функциите на слуха си. Това ще предотврати когнитивното натоварване, тъй като мозъкът вече няма нужда да се напряга, за да прихваща и интерпретира звуци. Това позволява на мозъка ви да обработва информацията нормално и да я запазва лесно в паметта ви, за да си я припомните, когато имате нужда. 

В допълнение към това, носенето на слухови апарати намалява значително риска от социална изолация. Тъй като носенето на слухови апарати ви дава възможност да водите естествен начин на живот, вие оставате социални и активни. 

Прочети още
Предразсъдъците за слуховата загуба

Предразсъдъците за слуховата загуба

Стигмата, свързана със слуховата загуба, може да бъде голяма пречка за тези с  нужда от помощ, за да чуват по-добре. Повечето хора не признават, че имат проблем със слуха, тъй като се притесняват как това ще бъде възприето от семейството и приятелите им. Стереотипите и предразсъдъците следват загубата на слуха в продължение на години и е учудващо колко много хора все още имат погрешна представа за нея.

В миналото разбиранията за слуховата загуба са били свързани със старостта, липсата на комуникация, неграмотността и прочие. Истината е, че това състояние съществува още от сътворението на света и тъй като образованието и науката все повече се развиват, отрицателното мнение за слуховата загуба се променя.  

Загубата на слуха не е изолиран случай и не засяга само възрастните, тя се среща при хора от всички възрасти – бебета, деца, тийнейджъри и т.н. Развитието на технологиите помага да се установи увреждането при новородените още в първите часове след раждането им.

Загубата на слуха е невидимо увреждане, което повечето хора се опитват да прикрият, поради остарелите разбирания, оказващи силно отрицателно влияние върху мнението на околните. Прикриването на проблема не го прави невидим за останалите.  Повечето хора със слухова загуба се изолират, спират да общуват със семейството и приятелите си, изпадат в депресия докато не осъзнаят, че имат нужда от помощ. Всъщност на човек му отнема средно около 7 години, за да осъзнае проблема си и започне да носи слухови апарати. Това забавяне отчасти се дължи на отричане, но голяма част от него е резултат от съществуващите предразсъдъци.

Преодоляването на тези остарели разбирания може да бъде много трудно, особено за някой, който е бил диагностициран със слухова загуба. За да се справите с негативното въздействие, обърнете внимание на това как слуховата загуба влияе върху работата и отношенията Ви със семейството и приятелите.

безплатен тест на слуха

Как да пречупите предразсъдъците относно слуховата загуба?

    1. Проверявайте слуха си – редовно тествайте Вашия слух и насърчавайте семейството и приятелите си също да го правят.
    2. Ако имате слухова загуба посетете специалист, който ще Ви даде повече информация относно проблема и възможните решения.
    3. Ако имате слухови апарати, носете ги! Отнема време да свикнете с тях, но след това ще можете да водите пълноценен живот.
    4. Дайте гласност на проблема – говорейки за Вашата слухова загуба, ще помогнете на повече хора да признаят, че имат проблем и да направят следващата крачка към решението му.
    5. Покажете, че слухът е сетиво, което трябва да бъде ценено – предпазвайте своя слух и помагайте на другите да го правят.

Може да започнете с 1) още сега като си запазите директно БЕЗПЛАТЕН час за тест на слуха в нашите центрове в страната ТУК.

Прочети още
29 резултата